ERASMUS pobyt v Avignonu, 2009/10

Univerzita:Université d'Avignon
Období:zimní semestr (září 2009 - leden 2010)
Účel pobytu:práce na výzkumném projektu v LIA "Application of Factor Analysis to Speaker Diarization"
Ubytování: Pavel Tomasek (studio 51B), Résidence "Le Van Dyck"
29 Av. de la Synagogue
Avignon 84000
(mapa zde)

Tyto stránky slouží především mým blízkým a známým jako průběžný zdroj informací o mém pobytu v Avignonu. Může také být informační studnou všem studentům vyjíždějícím do Francie.

Cesta do Avignonu

Najeto:1620km na LPG + 147km na benzin
Suma za PHM:2400 Kč
Další náklady:15 € za 2l oleje
7,4 € za dálnici mezi Grenoblem a Valence
Průměrná spotřeba LPG:8,86 l/100km

Seznam věcí (je to docela bohaté, proč nevyužít místa v autě ...)

  DOKLADY
  obcanka/pas, ridicak, mezinarodni ockovaci prukaz
  doklad o pojisteni cele doby trvani pobytu
  karticka pojistovny, Erasmus formulare
  soudni preklad rodneho listu 
  (Kelnerova na Pravnicke fakulte M, 608 344 909)
  min. 4 nekolik fotografii pasoveho formatu
  platebni karta, hotovost 20 000 v eurech 
  (penize na 3 platby za ubytovani, mozno platit i kartou)
  minimalne 2000 v korunach (i na cestu zpet)
  zaviraci spendliky, kancelarske sponky
  
  JIDLO A NADOBI
  moooc jidla (polevky, nudle, vlocky, chleby, pomazanky
  med, cesnek, cibule, mlady jecmen, caje, brambory, mouky
  marmelady, nugety, jablka, orechy, mrkve, vinna reva)
  slivovice, piti
  lihacek, esak, lih, remoska, termoska, panvicka
  zaviraci sklenicky, pribory, misky, krabicky na jidlo
  hrnky, kastrolek
  
  OBLECENI
  pertexka, poradna bunda, satek
  plavky, rucnik, kapesniky
  ponozky, trenky, trika, kratase, kalhoty, mikiny, kosile
  sandaly, botasky, pohorky, lezecky
  
  VYBVENI
  mobil s nabijeckou, nabijecka na tuzkovky, fotak + kabel
  notebook s nabijeckou v somradle, LAN kabel patched
  mp3 prehravac s kablem a sluchatky
  slovniky: EN, FR
  tuzky, propisky, papiry, sesity
  batoh, spacak, karimatka, igelit, celta
  nuz, kpz, siti, zubni pasta a kartacek, zubni nit, spilky
  mydlo, sampon, holeni, nuzky, toaletak
  jar, houbicka, neco na prani
  povleceni, deka, polstarek
  svicky, zapalky, celovka
  prodluzka s vypinacem
  autoatlas
  herbadent, hrebicek, jodisol

Přehledy čerpacích stanic, mapy

Poznámka k názvu pohonných hmot:
Česká RepublikNěmeckoFrancie
LPGAutogasGPL
Natural 91Normal = Benzinsans plomb 91
Natural 95Super = Bleifreisans plomb 95
NaftaDieselGazole

Rychlostní limity, povinné svícení, pneu

www.ceskedalnice.cz/pro-ridice/zahranici

Všude platí minimální hloubka dezénu 1,6 mm
Země MěstoMimo městorychlostnídálnicesvícení ve dnezimní pneu
Německo 50100--nepovinné4mm zimní pneumatiky na úsecích silnic pokrytých sněhem nebo ledem
Rakousko 50100130130nepovinnénepovinné
Švýcarsko 5080100120povinnénepovinné
Francie 5090110130nepovinnénepovinné
Španělsko 5090110120nepovinnénepovinné
Itálie 5090110130jen dálnicenepovinné

Popis cesty, zážitky

Na plnou nádrž LPG se dalo ujet přibližně 330 až 360 km. Z plně naloženého auta jsme se ale rádi soukali ven do volného prostoru a na čerstvý vzduch i častěji než jednou z 3 hodiny.

V životě jsem snad nejel naloženějším autem. Golf byl obsazen čtyřmi lidmi, kufr měl narvaný k prasknutí a na střeše ještě vezl dlouhou rakev. Za těchto okolností jsme museli jet obezřetněji, pač při jízdě po zvlněné silnici zadní kola škrkala o blatníky. To bylo docela nepříjemné. Strany pneumatik tak dostávaly zabrat a bylo to i vidět. Po dálnicích jsme proto nejeli rychleji než 110km/h, a cesta tak ubíhala trochu pomaleji.

Druhá věc, která se týká auta, je spotřeba oleje. Po posledním servisu trochu více ukapává olej a je třeba jej doplňovat (asi decilitr na 200km). Po delší náročnější jízdě začala poblikávat kontrolka mazání motoru (+ nepříjemné pískání oznamující, že něco není v pořádku). Po krátkém odpočinutí motoru a lehkém doplnění oleje pískání končí. Ve Francii se ale situace mění. Kontrolka bliká vždy po delší jízdě při otáčkách kolem 2200 za minutu (už jsem si zvykl, řeším to přeřazením, stejně je to ale dost otravné).

Pondělí 7. září 2009: Vzhledem k tomu, že jsme se předchozí den řádně nachystali, vstáváme dnes až ve 4:00. Z Koryčan vyrážíme ve 4:30 a v 5:15 jsme ve Vyškově, kde máme sraz s Kubou, naším spolucestujícím do Francie. Po desáté máme pro změnu sraz s Kristou v Plzni. Ta se přidá k přátelům ve Švýcarsku, kteří putují po svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela. Oba spolucestující jsem si domluvil přes inzerát na serverech zabývajících se spolujízdou. Celkem mi tak přispěli v přepočtu 2000Kč. První den končíme před Basilejí, na Německé straně. Zajeli jsme si do kopců směr Schwarzwald, kde jsme si našli klidný plácek u lesa, poblíž nefrekventované cesty.

napakovaný Brumla

Úterý 8. září 2009: Nikam nepospícháme, ráno vstáváme až po osmé. Projíždíme uklizeným Švýcarskem, v Oltenu zanecháváme Kristu a míříme jižně od Bernu, k Thunskému jezeru. Další pauza následuje v Daerstadtu. Kupujeme kořeníčko, jako bonus dostáváme spousty malých testovacích třígramových pytlíčků. No, a abychom ono koření ihned vyzkoušeli, kupujeme i pravý švýcarský kozí a horský sýr. Po obídku u vody jsme prožili malou obrodu v ledovém horském potoce. A co se nestalo, potkal jsem i starého známého Andrease. S ním se vydáváme na obvyklé místo - staré lázně (kuchyň omítnuta, nová střecha altánku). Končíme ve Francii u Annecy.

Středa 9. září 2009: Nechce se nám příliš utrácet za Péage (mýtné brány na dálnicích), proto se vlečeme po nacionálkách. Ušetřili jsme, ale ne čas. Zahraniční oddělení (SRI) jsme našli až o půl šesté večer ... půl hoďky po zavíračce. No, co se dá dělat. Zavezli jsme Kubu na výpadovku na Arles a sami zkoušíme poprvé spát v Golfu. Minka super, já teda nic moc.

Příjezd

Jakže to bylo? To jsem krásného čtvrtečního rána přišel na oddělení zahraničních věcí a už to jelo. Nebyl jsem jako Erasmák sám. Trochu jsem si připadal jako horká brambora. Ne, všichni jsou tu velmi milý, proti nim ani slovo, jen ta byrokracie je monstrózní (a to píšu v době, kdy počáteční vyřizování ještě neskončilo). Shrnu-li to: registrace na SRI, sepsání kontraktu na ubytování v CROUS, účet v bance LCL (s bonusem pojištění ubytování a odpovědnosti za škody).

Co dřív? Na co nezapomenout po příjezdu (otevírací doby jsou převážně 9:00 - 12:00, 14:00 - 17:00):

 • zaregistrovat se na SRI (je potřeba mít kopii dokladů, 2 podepsané fotografie, necelých 15 € na registraci, překlad rodného listu; adresu podnájmu a pojištění odpovědnosti jsem dodal později), na základě registrace jsem dostal Atestation (dočasný průkaz studenta) a přístupové kódy do systému ent.univ-avignon.fr a na wi-fi
 • zařídit si ubytování (na CROUS stačilo zaslat v květnu deposit, na základě čehož mi zarezervovali ubytování; kontaktní osoba: mathilde.lauret [at] crous-aix-marseille.fr; vyžadují atestation - později kartu studenta, dvě podepsané fotografie, pojištění pokoje - dá se zřídit výhodně spolu s pojištěním odpovědnosti s účtem u banky LCL)
 • počkat si pár dní na kartu studenta (Carte étudiant; k vyzvednutí na SRI)
 • Požádat o Caisses d'Allocations Familiales (www.caf.fr; pobočka v Avignonu - pozice a otevírací doba) příspěvek na ubytování (na CROUS pomohou s vyplněním žádosti)
 • zřídit bankovní účet např. u LCL (výhoda pojištěním odpovědnosti a pojištění ubytování za euro na měsíc)
 • zapsat si na SUAPS sport (3 kredity za účast), v mém případě to bylo "Pleine Nature"
 • dořešit Learning Agreement (Carte d'etudiant)
 • sehnat si kolo

Užitečné weby:

Zkušenosti předešlých:

Platební karta České spořitelny

 • platba obchodníkovi je bez poplatku
 • výběr z bankomatu (mimo ERSTE skupinu - případ Francie): 100Kč + 0.5%

Telefonování - Vodafone

Poznámka: volání mezi francouzskými sítěmi je zpoplatněno přibližně 55 centy za minutu, přičemž nezáleží na to, z které do které sítě se volá.

 • odchozí hovor 12,90Kč
 • příchozí hovor 6,00Kč
 • odeslání sms 3,45Kč
 • tísňové volání 112
 • bezplatné volání operátora +420 776 970 219

O počasí na jihu Francie

Počasí je zde veskrze slunné, teplé ... příjemné.

Ve srovnání s Moravou je zde přibližně o pět až deset stupňů tepleji. Přeháňky nejsou časté, dá se říci jednou za dva týdny. Většinou vládne bezvětří nebo mírný vánek. Z ničeho nic se ale zvedne silný studený vítr, Mistral, rychle vanoucí severozápadní vítr. Obvyklá rychlost tohoto větru je od 50 do 80 km/h. Tenhle darebák, co rozhazuje popelnice, má ve špičce i 120 km/h. Podzim bývá teplý, mírně deštivější. V zimě je zde sníh jen velmi výjimečně.

Předpověď počasí lze najít zde anebo přímo pro Avignon zde a zde.

Pobyt

Náplň práce a její výstyp

"Co tu vlastně dělám?" Tuhle otázku jsem si často kladl i já sám po příjezdu. Proč? Nebyl jsem přiliš spokojen s rozjezdem mého působení v LIA. Důvodem byla především schyzofrennost, se kterou jsem se potýkal při prvních snahách.

Mým údělem je spojení dvou "odvětví" zpracování řeči - diarizace a faktorové analýzy (Application of Factor Analysis to Speaker Diarization). Mám zde dva vedoucí (Corinne a Driss), jejichž práci mám jakoby slousknout dohromady. Oba ale navzájem příliš nerozumí práci toho duhého. Rozjezd mi tedy dal trochu zabrat. Ale jak se říká, není to tak černé, jak se na první pohled může zdát.

Výsledky mé práce jsou v technickém hlášení zde, prezentace použitá při obhajobě zde.

Obvyklý týden

Od pondělí do pátku vstáváme s Minkou po sedmé ráno. V osm vyjíždíme. Já na kole do LIA (10 km) a Minka autem do Sorgues do školky (8 km). Vztáváme tak, protože Minka má školku na 8:30 a mě je jedno, kdy přijedu (většinou je to po půl deváté). Minka se vrací brzy odpoledne, kolem druhé a já, dle práce, typicky kolem páté. Naše setkání vždy oslavíme něčím dobrým k snědku. Pak děláme úkoly, či jiné povinnosti, případně jdeme do města nakoupit nebo se podívat na nějakou zajímavost. Večer není nouze o setkávání se spolubydlícími a o příjemné povídání nad chutnou večeří o čerstých zkušenostech.

Často si to zařídíme tak, abychom měli v pátek volno a mohli tak dříve (v lepším případě už ve čtvrtek večer) vyrazit do hor, k moři, nebo za známými.

Dopisy domů

Dopisy se nachází na této stránce.

Cesta domů na Vánoce

Vyrazili jsme z Avignonu o půl páté odpoledne v úterý 15. prosince. Přibrali jsme Annu, Polku, chtěla s námi do Prahy.
Bylo to ale trošku mrzuté kvůli třem základním věcem. Je to škoda. Oproti spolucestujícím při cestě do Avignonu (Krista s Kubou) mi tahle holka přišla trochu mimo. Předem nespecifikovala, kdy a kam přijede. Oproti slibovanému malému batůžku měla batoh + obrovský cestovní kufr.
Rozloučení ale bylo nejkomplikovanější, jelikož jsem ji měl předat jednomu kamarádovi v Praze. Tahle obětavost byla k ničemu. Tadle holka ani neřekla "merci" za cestu a ani za to, že jsme s ní projížděli Prahu a čekali hodinu a půl na onoho kamaráda, který si ji měl vyzvednout. Bylo to zklamání.
Z Avignonu jsme jeli do Romans za přáteli, kde jsme přespali. Vstali jsme o půl páté a na cestu jsme se vydali před šestou hodinou. Směr byl Chambéry, Genéve, Bern, Basel, Karlsruhe, Nuernberg, Rozvadov, Praha, Brno, Koryčany.
Na švýcarské hranice jsme se dostali po desáté hodině, na ty německé po druhé odpoledne. V Praze jsme byli před půlnocí. Již zmíněných podivných 90 minut a pak pomalu po zasněžené D1 domů. V Koryčanech jsme byli před osmou ranní.
Minka řídila z Romans k Basileji a já odřídil zbytek, docela fuška. Po Vysočinu nebyl s letními pneumatikami problém. Kolem Větrného Jeníkova ale začlo jít do tuhého. Nakonec si cesta vzala trochu více času, ale aspoň jsme bezpečně dorazili domů.

Najeto:1 654 km
Suma za PHM:109 € (2 830 Kč)
Průměrná spotřeba:9,75 l/100km
Cena za km:0,0659 € (1,71 Kč)
Hodin v autě:29

Pozn.: přepočty € -> Kč provedeny v poměru €:Kč = 26 : 1

Šmudla Brumla

Návrat do Francie po Vánocích

V pátek 1. ledna o půl páté odpoledne jsme vyrazili (s Eliškou a jejím přítelem Karlem) z Fryštáku do Prahy. Cesta nebyla špatná, slabý provoz ovšem s hustou mlhou. Cíl byl v Praze ve Stodůlkách - u Filipa doma. Tam jsme přijeli po 4 hodinách. Přespali jsme tam, vyhodili jsme Karla a nabrali Filipa.
Z Prahy jsme chtěli vyjet v pět ráno, vstali jsme se sice už o půl páté, ale než jsme se dostali do auta, bylo po půl šesté. Po dvou hodinách po zasněžené D5 jsme se dostali na hranice. Střídavě sněžilo až k Sinsheimu.
Ke Švýcarsku jsme se přiblížili po šesti hodinách, tedy kolem druhé odpoledne. V jinak příjemném Švýcarsku jsme strávili o téměř dvě hodiny déle. Nechtěně. Lidé cestovali ze svátků, na hory, tam a zpátky. Po celé zemi byly zácpy.
Ve Francii jsme se octli krátce po šesté hodině večerní a k Vialyům do Romans jsme přijeli po dalších 4 hodinách jízdy ... tedy po dvaadvacáté hodině.
Pozdravili jsme se s Dany a Rolandem. Dál o ničem nevím, pač na mě dolehla únava. Ráno jsem vstal až v deset a stal jsem se králem. Cože? No jo. Na první neděli v novém roce mají zvyk jíst jakýsi máslový koláč. V něm se nachází tajný nepoživatelný předmět. Kdo jej skousne (stačí, když ho objeví ve svém kousku koláče), stává se králem na celý rok. Koláč jsme jedli u Altotů, u kterých přespala Eliška a na tu figurku jsem narazil já.
Dany a Rolandovi jsem předal pivko, griotku, okurky, tvarůžky, romadur, nugety a cukroví na talíři. Poslední 2 věci udělali Rolandovi naprosto největší radost. Z Romans jsme vystřelili po poledni a v mé avignonské rezidenci jsme se octli po třech hodinách řízení - v neděli po patnácté hodině. Elišce jsem předal dárečky, co jsme pro ni měli s Minkou připravené. Poté jsem oba zavezl na vlakáč, kde jsme použili poslední dny už tolikrát nacvičené loučení. A teď mi chybí i oni ... moji podavači dobrot, nalívači kávy, DJs, spáči ... Eliška a Filip.
Jsem spokojený. Cesta proběhla dobře a nemám pocit, že bych se přepínal. Poslední údaj, kolik času jsem strávil u volantu: 4 + 16,5 + 3, což v sumě dává 23,5 hodin ... den strávený užitečnou činností. (?)

Najeto:1 691 km
Suma za PHM:104 € (2 700 Kč)
Průměrná spotřeba:9,52 l/100km
Cena za km:0,0615 € (1,60 Kč)
Hodin za volantem:23,5

Pozn.: přepočty € -> Kč provedeny v poměru €:Kč = 26 : 1

Filip, Eliška, Brumla

Odjezd z Francie

Co je vhodné udělat před odjezdem:

 • oznámit s velkým předstihem všem termín odjezdu (SRI, CAF, CROUS)
 • zrušit bankovní účet (např. u LCL jde zrušit jen na pobočce, kde byl vytvořen)
 • vyžádat si potvrzení o ERASMUS pobytu
 • zrušit příjem příspěvků CAF
 • rozloučit se se všemi!!!

Celá cesta byla naprosto pohodová se sněhobílým pozadím, nejklidnější, zároveň nejrychlejší. Přes inzeráty na webu se na poslední chvíli ozvaly 2 borci a já vybral toho, co neměl lyže (jo, ne vždycky je jednoduché najít důvod, proč tomu druhému musíte říct ne). Oba jsem vzít nemohl. Ono by to možná nějak šlo, pohodlné by to ale nebylo pro nikoho. Tolik asi k výběru. Výsledek byl výborný. Radek se jmenoval a byl tak upovídaný, že jsem musel furt přemýšlet a reagovat a tak mě držel při vědomí celou cestu, z Valence TGV až do Plzně.

S mými drahými kamarády erasmáky jsem se rozloučil ve středu 27. ledna kolem poledne (poté co jsem ještě jednou přeleštil umyvadlo a záchod, aby se to paní co má na starost mou rezidenci konečně líbilo). Pomalu jsem vyrazil směr Romans a naposled se kochal krajinou kolem Rhony. Večer jsem u Vialyů upekl chlebík na rozloučenou.

Start v 9:00 z Valence TGV (po nekrátkém čekání na Radka, holt i TGV můžou mít zpoždění). Kolem 13:00 jsme byly v Ženevě (opět jsem nejel po dálnici, pač bych ušetřil jen něco přes hodinu, ale utratil bych daleko víc za míto, jak za plyn). Pokračování, před čtvrtou jsme byli v Německu. Šlo to skvěle, žádné zácpy oproti dřívějšku. Kolem desáté večer jsme se blížili Rozvadovu. Do té doby střídavě sněžilo, tu ovšem se konala divoká chumelenice, kdy byl problém orientovat se, kde je pravý okraj a kde levý dělící pás. I to jsme nakonec překonali. V Plzni jsem nakonec mohl vyhodit Radka po jedenácté večerní. Já pak pokračoval na závějemi obehnanou Mořinu, kde mě čekala matračka a ... taky policajti. Přesně na začátku Mořiny mě stopli a já poprvé v životě dýchal do toho jejich měřídla. Výsledek nebyl překvapivý (pro mě) a tak jsem pokračoval ještě těch 500 metrů k Jirkovu domu. Možná jsem během jízdy vypil dost kafe nebo co. Byl jsem hrozně unavený, ale ne a ne usnout, trchu tyranizující...

Ráno, po osmé hodině, mě čekalo odmetání noční nadílky z auta. No, pak to bylo ještě poměrně zajímavé. Vydal jsem se podle mapky směr Radotín. Pak jsem chtěl odpočit na Zbraslav. Nikde jsem ale neviděl ukazatele, tak jsem se vydal, kam jsem si myslel, že je to nejlepší. Výsledkem bylo, že jsem dorazil do Řitky, fakt, že jo. Tak dobroš. Hurá zpět. Už to poměrně šlo, jen kdyby cedule z Jesenice směřovaly tam, kam si člověk přeje. No nic, tento den jsem už nepospíchal, tak mi nevadilo, že mě cedule se slibem blížící se brněnské dálnice tahaly po všelijakých dědinkách. Nakonec jsem na tu naši slavnou dálkovou silnici přece jen najel.

Před Brnem jsem si udělal (tedy nejen sobě) ještě jednu radost. Vzal jsem stopaře na benzinku ke Slavkovu. První stopař po 1600km, dobré. Připomínal mi hodně mě samotného před pár lety. Byl to takový slušný borec s cestovatelským duchem, spoustou času a žádnými penězi ...

Najeto:1 709 km
Suma za PHM:96 € (2 480 Kč)
Průměrná spotřeba:8,98 l/100km
Cena za km:0,0558 € (1,45 Kč)
Hodin za volantem:20

Pozn.: přepočty € -> Kč provedeny v poměru €:Kč = 26 : 1

Fotky

07. - 09. 09. 2009 Cesta do Francie fotky
16. 09. 2009 Universite d'Avignon fotky
11. - 13. 09. 2009 Výlet za Eliškou do Aix-en-Provence, Cassis fotky
17. 09. 2009 Návštěva Papežského paláce a Avignonského mostu fotky
18. - 20. 09. 2009 Výlet do Romans za Dany a Rolandem, bleší trh fotky
25. - 27. 09. 2009 Výlet do Alpiček, do skalního městečka, starý římský aquadukt, klášter, Arles, národní park Camargue, moře, ... fotky
03. 10. 2009 Skálolezení u Orgonu (v rámci sportu "Pleine Nature") fotky
10. 10. 2009 Výlet do kopečků, kopců i do moře západně od Marseille - Cote Bleue (v rámci sportu "Pleine Nature") fotky
15. - 18. 10. 2009 Orange, Mornas, Vercors, Romans fotky
23. - 26. 10. 2009 Fontaine-de-Vaucluse, Pierrelatte, Romans, Charmes-sur-Rhône fotky
30. 10. - 01. 11. 2009 Salon-de-Vaucluse, Marseille, Aix-en-Provence, St. Victoire fotky
07. - 08. 11. 2009 Minka Lyon, já skálolezení u St. Rémy fotky
13. - 15. 11. 2009 Romans - vyvolávání fotek
20. - 22. 11. 2009 Romans - vyvolávání fotek, opět
27. - 29. 11. 2009 Avignon - předvánoční trhy ve waldorfské školce, adventní věnečky s Eliškou
5. - 6. 12. 2009 Pont D'Avignon a klášter ve Villeneuve, Mt. Ventoux fotky
12. 12. 2009 Carry, prosincový výlet k moři fotky
5. 1. 2010 Fontaine de Vaucluse s Jeanem fotky
8. 1. 2010 A sníh padá, i v Avignonu fotky
17. 1. 2010 Pont du Gard - aquadukt Říše římské, postaven v polovině prvního století fotky
26. 1. 2010 Výlet do Luberonu, Mérindol en Luberon fotky
Podnájem číslo 1 fotky
Podnájem číslo 2 fotky
Chlebová hitparáda fotky

poslední úprava 29. 1. 2010, Pavel Tomášek (Set)
English version (by Google)
www.000webhost.com